Apie slaugytojų mitybą

Atėjus naujiems metams neretai sau pasižadame – pradėsiu sportuoti, mokytis, mesiu svorį, daugiau laiko skirsiu šeimai, vaikams, knygoms  ir t.t. O aš noriu palinkėti kiekvienam iš mūsų labiau rūpintis savimi, savo sveikata, nes tik būdami sveiki ir laimingi, mes daugiau džiaugsmo galime suteikti savo artimiesiems. O pradėti siūlau nuo teisingesnės mitybos savo darbo vietoje, tad šį kartą apie tai.

JAV mitybos specialistai pastebi, jog didžioji dalis slaugytojų darbo metu valgo nepakankamai. Dauguma praleidžia valgymo laiką, dienos metu suvartoja ypač mažai naudingo maisto, tačiau grįžę namo, alkio vedami valgo viską iš eilės.

Dirbdami neretai savo alkį malšiname maisto produktais, turinčiais daug angliavandenių – saldainiais, bandele ar torto gabaliuku. Toks maistas greitai absorbuojasi ir pakelia gliukozės lygį kraujyje, tačiau gauta energija greitai išsivadėja, o žmogus po valandos vėl nori valgyti, jaučiasi pavargęs ir neretai blogos nuotaikos. Tyrimai rodo, jog laikui bėgant tokie gliukozės pakilimai ir nusileidimai skatina organizmą kaupti riebalus, iškraipo sotumo suvokimą, o tai tiesiausias kelias į persivalgymą, viršsvorį ar diabetą.

Prasti mitybos įpročiai būdingi daugeliui užimtų žmonių, tačiau slaugytojams būdinga tai, jog jie pirmiausia rūpinasi kitais, o galiausiai tik savimi, teigia Gary Scholar knygos „“Fit Nurse: Your Total Plan for Getting Fit and Living Well“. Dažnas slaugytojas dirba kelias pamainas, iš vieno darbo skuba į kitą, budi namuose,  o tai užkerta kelią normaliam maitinimuisi. Be to, pacientai ir jų artimieji neretai „atsidėkoja“ slaugytojams įvairiais saldumynais, kuriais dažnai ir užkemšame savo skrandžius . G. Scholar slaugytojų darbą lygina su maratono bėgikais, tačiau „esti vienas skirtumas, slaugytojai tam nesitreniruoja ir nėra tam rengiami.“

Tyrimai rodo, jog žemas gliukozės kiekis kraujyje pablogina dėmesio koncentraciją, judesių koordinaciją, sunkiau įsimename informaciją,suprastėja regėjimas, o tai  atsiliepia darbo kokybei. Jei slaugytojas nesugeba sukaupti dėmesio, atsiranda įvairiausios klaidos, o tai ypač pavojinga mūsų darbe. Alkis veikia ir mūsų nuotaiką, tampame irzlesni, nesugebame susidoroti su stresinėmis situacijomis.

Mitybos specialistai teigia, jog norėdami dirbti efektyviai, užimti žmonės turėtų maitintis reguliariai, rinktis nedideles, subalansuotas porcijas bei sveikus užkandžius. Patariama valgyti kas dvi – keturias valandas, kai daug dirbame. Shawn M. Talbott amerikiečių maisto biochemikas, turintis darbo patirties su atletais teigia, jog slaugytojai apie savo mitybą turėtų galvoti tarsi apie intraveninę lašinę, kuri nuolat tiektų organizmui būtinų maisto medžiagų ir energijos, kad kūnas ir smegenys funkcionuotų be jokių svyravimų. Valgant tinkamą maistą, smegenys mažiau reikalaus saldumynų ar kitų paprastųjų angliavandenių. O tai užkirs kelią svorio didėjimui. Be to, reguliari ir pilnavertė mityba išsaugos slaugytojų budrumą, pagerins gebėjimą susidoroti su stresu bei užkirs kelią prastai nuotaikai, kurią išprovokuoja gliukozės svyravimai.

Štai keletas mitybos specialistų patarimų:

  1. Turėkite sveiko maisto „slėptuves“ rankinėje, kišenėje, automobilyje, stalčiuje, spintelėje. Skardinė tuno, sūrio riekelė, rupių miltų duoniukai, švieži ir džiovinti vaisiai, jogurtas – tai maistas, tinkamas užkandžiams ir aprūpinantis organizmą ilgalaike energija. Tačiau atminkite, nuolatinis kramsnojimas tiesiausias kelias į persivalgymą. Geriausia, jei užkandis telpa į 100 – 200 kalorijų ribas. Visai nebloga išeitis – ruošiantis į darbą susipakuoti maistą į atskirus paketus, skaičiuojant kalorijas, o vėliau darbe pamainos metu valgyti tam tikrais laiko intervalais.
  2. Angliavandenius vartokite kartu su baltymais ir šiek tiek riebalų. Vartojant vien angliavandenių gliukozės kiekis greitai kyla ir staigiai krinta. Mitybos specialistams labiau patinka lėtesnis kilimas ir lėtas leidimasis žemyn, o tai pasiekiama vartojant angliavandenius, kurie užtikrina energiją, su baltymais, kurie palaiko energiją, suteikia pilnumo jausmą bei išjudina neurotransmiterius, atsakingus už mūsų budrumą. Rinkitės obuolį ir sūrio gabalėlį arba rupios duonos riekelę su riešutų sviestu. Jei  po ranka,deja, tik saldumynai, rinkitės tuos, kuriuose yra riešutų.
  3. Scholar pataria savo lėkštę padalinti į du mažus ir vieną didelį skyrelį. Mažesniuosius skyrelius užpildykite  viena porcija iš rupių miltų ir viena iš baltymų, o didyjį –  vaisiais ir daržovėmis. Jei vistiek jaučiatės alkani, vartokite daugiau vaisių ir daržovių. Pagrindinis valgis turėtų būti 400 -500 kalorijų vertės. Jei abejojate dėl porcijos dydžio, naudokitės savo ranka kaip matuokliu. Angliavandenių suvartokite kumščio dydžio, baltymų – delno dydžio, riebalai turėtų tilpti į iš nykščio ir smiliaus  padarytą „O“raidę, daržovės ir vaisiai – atstumas nuo nykščio iki mažylio, kai delnas išskėstas pilnai. Toks metodas tinka net lankantis greito maisto restorane, kur galima pasirinkti mėsainio bandelę kumščio dydžio, mėsos įdarą delno dydžio, atitinkamai pasirinkti salotas ar vaisius. Riebalai – tai sūris ar salotų padažas. Tokia porcija aprūpins mūsų organizmą 400 – 600 kalorijų.
  4. Papusryčiaukite, po 10 – 12 valandų pertraukos organizmui reikalinga energija. Pusryčiams ypač tinka įvairios košės su šviežiais ar džiovintais vaisiais, granola su uogomis ir jogurtu, rupių miltų duona su kiaušiniu, varškė su medumi ir vaisiais.
  5. Nebijokite kalorijų, net jei bandote numesti svorį. Aktyvūs žmonės per dieną turėtų gauti apie 2000 kalorijų. Didžiausia problema, kuomet žmonės tris ketvirtadalius kalorijų suvartoja baigiantis dienai, tuomet nakties metu nenaudojama energija kaupiama riebalų pavidalu. Stenkitės daugiau valgyti dienos metu, kuomet aktyviai judate, o vakare mažiau.
  6.  Jei po įtempto darbo ar stresinės situacijos norisi  ko nors saldaus, vadinasi organizme sumažėjo serotonino kiekis. Tai visai ne alkis, o tiesiog nusiraminimo ieškojimas. Pats geriausias antidotas stresui yra fiziniai pratimai, jei yra galimybė, išeikite trumpai pasivaikščioti, užlipkite ir nulipkite laiptais.
  7. Darbo metu gurkšnokite vandenį arba nesaldintą arbatą, tačiau venkite saldžių gėrimų. Saldūs gėrimai staigiai padidins gliukozės kiekį kraujyje, tačiau jūs gausite tik tuščias kalorijas, o skrandis tebebus tuščias. Nepiktnaudžiaukite kava, ypač naktinėje pamainoje, pakaks vieno dviejų puodelių paroje.
  8.  Naktinės pamainos metu laikykitės tų  pačių mitybos taisyklių kaip ir dienos metu, valgykite po nedaug, subalansuoto maisto, laikykitės laiko intervalų ir rinkitės sveikus užkandžius.
  9. Darbo vietoje rūpinkitės vieni kitais, paklauskite savo kolegos, ar jis pusryčiavo, išleiskite vienas kitą pavalgyti.
  10.  Planuodami savo mitybą galvokite apie ateitį. Valgydami riebią žuvį, uogas, vaisius, grūdus, riešutus, pupeles ir daržoves, aprūpinsite savo organizmą visais reikalingais vitaminais, antioksidantais, skaidulom ir omega -3 riebiosiomis rūgštimis. Jūs ne tik gausite reikiamos energijos, bet ir užkirsite kelią širdies ir kraujagyslių ligoms, demencijai.

Maistas, kurį tiesiog privalote turėti savo darbo vietoje

  • Šviežios daržovės ir vaisiai. Valgykite obuolius, bananus, įvairias uogas, morkas, žalias lapines daržoves, juose yra visko, ko reikia sveikai mitybai – ląstelienos, antioksidantų, vitaminų, angliavandenių, saulės sukauptos energijos. Rinkitės vaisius ir daržoves pagal sezoną.
  • Riebi žuvis – tunas, lašiša, sardinės. Turtingi omega -3 riebiųjų rūgščių,vitaminų B, D, seleno, kalio ir baltymų. Valgykite žuvį su salotomis, gaminkite su ja sumuštinius.
  • Jogurtas. Patogu atsinešti į darbą, patogu valgyti ir jame daug reikalingų baltymų. Sakoma, jog jogurtas turėtų būti geriausias slaugytojo draugas.
  • Avokadas. Vidutinis avokadas turi apie 300 kalorijų, nepaisant to, jis idealus energetinis maistas. Jame gausu skaidulų, kalio ir nesočiųjų riebiųjų rūgščių, kurios padidina „gerojo“ cholesterolio kiekį kraujyje. Suvalgykite užkandžiui puse avokado su pitos duonele, tortilija ar daržovėmis.
  • Saldžiosios bulvės. Galima kepti mikrobangų krosnelėje ar išsikepti namuose orkaitėje, valgomos tiek šiltos, tiek šaltos. Jos suteikia pilnumo, sotumo jausmą,yra labai maistingos, turi daug ląstelienos, turtingos vitaminais A bei C.

breakfast_fruit_mandarin_871472_l

.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *